.com
EgeMacc
Ege University Bio-Engineering
EGE UNIVERSITY MICROALGAE CULTURE COLLECTION
News and Advances
Our research , news and important developments from the world of algae can be followed here , if you wish you can join our newsletter mailing from the right
27/06/2014
Görüntülenme Sayısı: 113 Yazdır Gönder (E-mail) Kaydet (Pdf)


(*) Bu haberin kaynak gösterilmek şartı ile gazete, dergi ve haber sitelerinde kullanılmasına izin verilmiştir.
Close news
En Doğal Bitkisel Gıda Takviyesi: Spirulina
01/01/2006
Görüntülenme Sayısı: 123 Yazdır Gönder (E-mail) Kaydet (Pdf)

En Doğal Bitkisel Gıda Takviyesi: Spirulina

Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi projesi kapsamında geliştirilen bitkisel gıda takviyesi Spirulina'ya ilgi her geçen gün artıyor. Spirulina'nın mavi-yeşil algler grubuna ait mikroskobik bir yosun türü olduğunu söyleyen üretici Egert Doğal Ürünler Firması yetkilileri, "Doğaya son derece saygılı, çevreye zarar vermeyen havuzlarda üretilen bir ürün olan Spirulina, olgunlaşan alglerin sudan süzülüp kurutulduktan sonra herhangi bir işlem uygulanmadan doğal haliyle toz ya da tablet haline getirilerek tüketime sunuluyor." dediler.
Kaynak: Popüler Sağlık / Ocak 2006(*) Bu haberin kaynak gösterilmek şartı ile gazete, dergi ve haber sitelerinde kullanılmasına izin verilmiştir.
Close news
“Su Yosunu” Üretim Projesi
27/01/2005
Görüntülenme Sayısı: 228 Yazdır Gönder (E-mail) Kaydet (Pdf)

“Su Yosunu” Üretim Projesi

Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) projesi kapsamında geliştirilen ve halk arasında su yosunu olarak bilinen “Spirulina”, Tarım Bakanlığı’ndan gerekli izni aldı. Spirulina, bundan böyle eczanelerde “Bitkisel protein gıda takviyesi” olarak satılabilecek.

EBİLTEM’de 1999 yılından bu yana Spirulina konusunda çalışmalar yürüttüklerini açıklayan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Conk Dalay, “Halk arasında su yosunu olarak bilinen Spirulina, dünyanın birçok ülkesinde yıllardır tüketilen bir gıda. Yüzde 60-70 oranında protein ve vitaminler içeriyor. Bir gıda deposu olup, birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor” diye konuştu.

AB tarafından Türkiye’den seçilen en başaralı Mükemmeliyet Merkezi olan Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü ve EBİLTEM AB ülkelerinden gelecek bilim adamlarıyla da takviye edilerek, eğitimin yanı sıra proje üretmeye de devam edecek.

Öte yandan Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) Biyomühendislik Bölümü ve Öztar Tohumculuk işbirliğiyle hastalıksız patates fidelerinin elde edilmesi konusunda laboratuar çalışmaları sürdürülüyor. Ekim 2003′den beri süren çalışmalar sonucu, şimdiye kadar 60 tane virüsüz klon (bitki hatları) elde edildi. Yürütülen çalışmalar sonucunda, patates fideleri seraya aktarılarak ilk mini patates yumruları üretildi. Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Gürel ve Öztar Tohumculuk Doku Kültürü Sorumlusu Vesile Köksal tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde hastalıksız, sağlıklı patateslerin elde edilmesi amaçlanıyor. 27.01.2005
Kaynak: Anadolu Ajansı(*) Bu haberin kaynak gösterilmek şartı ile gazete, dergi ve haber sitelerinde kullanılmasına izin verilmiştir.
Close news