.com
EgeMacc
Ege University Bio-Engineering
EGE UNIVERSITY MICROALGAE CULTURE COLLECTION
News and Advances
Our research , news and important developments from the world of algae can be followed here , if you wish you can join our newsletter mailing from the right
Denizden Gelen Sağlık
27/06/2014
Görüntülenme Sayısı: 107 Yazdır Gönder (E-mail) Kaydet (Pdf)

Ege Üniversitesi Mühendisilik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü'nden Prof. Dr. Meltem Conk Dalay'ın çalışma ekibininde içinde bulunduğu MAREX projesinin son toplantısı Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya MAREX projesi boyunca çalışmalarıyla katkıda bulunan Finlandiya, Fransa, İtalya, Belçika gibi 13 farklı ülke, 15 üniversiteden akademik, araştırma enstitüsü ve 4 endüstri tabanlı kuruluştan 40 bilim insanı katıldı

Prof. Dr. Dalay;  “Akademik ve sanayinin yakın işbirliği ile MAREX projesi boyunca mikro, makro algleri, siyanobakterileri ve deniz anemonları Atlantik ve Pasifik okyanuslarından ayrıca Ege ve Baltık denizlerinden toplanarak, izole edildi ve sınıflandırıldı” dedi

Denizlerden ilaç etken maddesi arayan MAREX isimli Avrupa Birliği projesi sonuçlandı. Ege Üniversitesi  Mühendisilik Fakültesi  Biyomühendislik Bölümü'nden Prof. Dr. Meltem Conk Dalay'ın çalışma ekibininde içinde bulunduğu MAREX projesinin son toplantısı Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya MAREX projesi boyunca çalışmalarıyla katkıda bulunan Finlandiya, Fransa, İtalya, Belçika gibi 13 farklı ülke, 15 üniversiteden akademik, araştırma enstitüsü ve 4 endüstri tabanlı kuruluştan 40 bilim insanı katıldı.

Prof. Dr. Dalay;  “MAREX projesi kapsamında yapılan çalışmalar; denizel kaynaklı organizmalardan bioaktif moleküllerin bulunması ve bu moleküllerin farmasotik, nötrosotik, kozmetik, agrokimyasal, gıda işlemleri ve biyosensör uygulamaları ile ilişkili amaçlarla kullanımını ve endüstriye yönelik yeni ürünlerin geliştirilmesini hedefliyor. Bu kapsamda MAREX projesi 2010 yılında başladı. Final toplantısında 4 yıl boyunca yapılan tüm çalışmalar bir araya getirilerek değerlendirildi” dedi.

Akademik ve sanayinin yakın işbirliği ile MAREX projesi boyunca "Mikro, makro algleri, siyanobakterileri ve deniz anemonları Atlantik ve Pasifik okyanuslarından ayrıca Ege ve Baltık denizlerinden toplanarak, izole edildi ve sınıflandırıldı” diyen Prof. Dr. Dalay, “Bu organizmaların ekstraktları ve saflaştırılmış bileşikleri özellikle antikanser, anti-inflammator, antiviral ve antikuagulent gibi biyolojik aktiviteleri terapatik ve sanayi yönünden bitki büyüme regulasyonu, çeşitli tarama cihazları ile çalışıldı. Elde edilen aktif bileşiklerin kromotografik izolasyonu ve yapı tayini analizleri yapılarak elde edildiği organizmanın da biyoteknolojik prosesler kullanılarak daha elverişli üreme metotları geliştirildi. Ayrıca çalışma sayesinde elde edilen sonuçların patentlenerek ürüne dönüştürülmesi hedefleniyor” diye konuştu.

Kaynak: Ege Ajans 27.06.2014

Link: www.egehaber.com.tr/denizden_gelen_sa%C4%9Fl%C4%B1k-haberi-tr-1785-4.html#.U8mKC7Hy9l0(*) Bu haberin kaynak gösterilmek şartı ile gazete, dergi ve haber sitelerinde kullanılmasına izin verilmiştir.
Close news
En Doğal Bitkisel Gıda Takviyesi: Spirulina
01/01/2006
Görüntülenme Sayısı: 107 Yazdır Gönder (E-mail) Kaydet (Pdf)

En Doğal Bitkisel Gıda Takviyesi: Spirulina

Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi projesi kapsamında geliştirilen bitkisel gıda takviyesi Spirulina'ya ilgi her geçen gün artıyor. Spirulina'nın mavi-yeşil algler grubuna ait mikroskobik bir yosun türü olduğunu söyleyen üretici Egert Doğal Ürünler Firması yetkilileri, "Doğaya son derece saygılı, çevreye zarar vermeyen havuzlarda üretilen bir ürün olan Spirulina, olgunlaşan alglerin sudan süzülüp kurutulduktan sonra herhangi bir işlem uygulanmadan doğal haliyle toz ya da tablet haline getirilerek tüketime sunuluyor." dediler.
Kaynak: Popüler Sağlık / Ocak 2006(*) Bu haberin kaynak gösterilmek şartı ile gazete, dergi ve haber sitelerinde kullanılmasına izin verilmiştir.
Close news
“Su Yosunu” Üretim Projesi
27/01/2005
Görüntülenme Sayısı: 210 Yazdır Gönder (E-mail) Kaydet (Pdf)

“Su Yosunu” Üretim Projesi

Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) projesi kapsamında geliştirilen ve halk arasında su yosunu olarak bilinen “Spirulina”, Tarım Bakanlığı’ndan gerekli izni aldı. Spirulina, bundan böyle eczanelerde “Bitkisel protein gıda takviyesi” olarak satılabilecek.

EBİLTEM’de 1999 yılından bu yana Spirulina konusunda çalışmalar yürüttüklerini açıklayan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Conk Dalay, “Halk arasında su yosunu olarak bilinen Spirulina, dünyanın birçok ülkesinde yıllardır tüketilen bir gıda. Yüzde 60-70 oranında protein ve vitaminler içeriyor. Bir gıda deposu olup, birçok hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor” diye konuştu.

AB tarafından Türkiye’den seçilen en başaralı Mükemmeliyet Merkezi olan Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü ve EBİLTEM AB ülkelerinden gelecek bilim adamlarıyla da takviye edilerek, eğitimin yanı sıra proje üretmeye de devam edecek.

Öte yandan Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) Biyomühendislik Bölümü ve Öztar Tohumculuk işbirliğiyle hastalıksız patates fidelerinin elde edilmesi konusunda laboratuar çalışmaları sürdürülüyor. Ekim 2003′den beri süren çalışmalar sonucu, şimdiye kadar 60 tane virüsüz klon (bitki hatları) elde edildi. Yürütülen çalışmalar sonucunda, patates fideleri seraya aktarılarak ilk mini patates yumruları üretildi. Ege Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aynur Gürel ve Öztar Tohumculuk Doku Kültürü Sorumlusu Vesile Köksal tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde hastalıksız, sağlıklı patateslerin elde edilmesi amaçlanıyor. 27.01.2005
Kaynak: Anadolu Ajansı(*) Bu haberin kaynak gösterilmek şartı ile gazete, dergi ve haber sitelerinde kullanılmasına izin verilmiştir.
Close news